Εκδρομές Νέα - Ανακοινώσεις

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Στ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων – 9, 10 και 11 Μαρτίου 2023

Φέτος το Σχολείο μας πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στις 9, 10 και 11 Μαρτίου 2023 στα πλαίσια του προγράμματος επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων, με ευθύνη της Διευθύντριας του Σχολείου κας Κλαίρης Γιαννούση και των δασκάλων των τμημάτων της ΣΤ τάξης του σχολείου μας της κας Ιωάννας Νίκου και κας Στέλας Καραστέργιου. Ήταν ένα τριήμερο γεμάτο εμπειρίες και καινούριες εικόνες. Η εκδρομή μας ξεκίνησε με την επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο όπου διασκέδασαν μικροί και μεγάλοι.

Την Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 στις 10:00 π.μ, επισκεφθήκαμε τη Βουλή των Ελλήνων. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στους χώρους του Μεγάρου, να γνωρίσουμε την ιστορία του κτιρίου και να παρακολουθήσουμε από τα θεωρεία της Βουλής συζήτηση στην Ολομέλεια.

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε την Αλλαγή Φρουράς στο Πεδίο του Άγνωστου Στρατιώτη, περιηγηθήκαμε στον Εθνικό Κήπο, στο Ζάππειο Μέγαρο και καταλήξαμε στο Αρχαιολογικό Μουσείο.

Η εκπαιδευτική μας εκδρομή στην Αθήνα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψή μας στο Βράχο της Ακρόπολης, στο Μουσείο της Ακροπόλεως στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Οι μαθητές της Στ τάξης του Σχολείου μας ήταν άψογοι σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής και απέσπασαν τους επαίνους των υπευθύνων των χώρων που επισκέφθηκαν. Μπράβο στους μαθητές και στις μαθήτριές μας για τη σωστή τους συμπεριφορά σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς-συνοδούς που βοήθησαν στο έργο των δασκάλων και για την ευχάριστη παρουσία τους!